video

Mitsubishi Eclipse Cross - Technológie (Autosalón Ženeva 2017)

26. 06. 2018 | Eclipse Cross | MY18

Úplne nové kompaktné SUV kupé Mitsubishi Eclipse Cross prináša celý rad moderných technických riešení, pričom bude prvým z takto vybavených modelov Mitsubishi Motors Corporation (MMC).

Na širokom stredovom paneli, rozdeľujúcom prednú časť kabíny, sa nachádza Touchpad Controller. Toto nové rozhranie od Mitsubishi Motors zaručuje maximálne intuitívne ovládanie. Napríklad hlasitosť audio systému možno ľahko upraviť potiahnutím dvoch prstov nahor alebo nadol po ploche ovládača. Touchpad môže slúžiť na ovládanie funkcií audia alebo prehrávača iPod, prípadne funkcií systému Apple CarPlay.

O niečo vyššie v hornej časti prístrojovej dosky modelu Eclipse Cross sa nachádza systém 'Smartphone Link Display Audio' (SDA) od MMC. Systém ovládaný prostredníctvom štíhlej 7" dotykovej obrazovky umožňuje vodičovi bezpečne sledovať online informácie a dáta s minimálnym odkláňaním zraku od vozovky.

Vodič môže prostredníctvom Siri alebo dotykovej obrazovky systému SDA získavať údaje navigácie (optimalizované podľa aktuálnej dopravnej situácie), volať a prijímať hovory, vyvolávať textové správy alebo počúvať hudbu spôsobom, ktorý neodvádza pozornosť od riadenia. SDA rovnako podporuje technológiu Android Auto, ktorá ponúka hlasové ovládanie služieb Google Maps, prehrávanie hudby na Google Play a ďalšie moderné aplikácie.

Poslednou z trojice nových vyspelých technológií, po prvý krát predstavených v modeli Eclipse Cross je Head Up Display s projekciou na čelné sklo. Do vodičovho zorného poľa sa tak premietajú informácie potrebné pre ovládanie vozidla, ako je napr. rýchlosť, adaptívny tempomat (ACC), systém zmierňovania následkov čelnej kolízie (FCM), nastaviteľný obmedzovač rýchlosti (ASL), varovanie pri opustení jazdného pruhu (LDW), tempomat, indikátor radenia prevodových stupňov, indikátor zapnutia bezpečnostných pásov, upozornenie na otvorené dvere či šípky navigácie upozorňujúce na nutnosť odbočenia.

Mitsubishi Eclipse Cross je vybavený sofistikovaným systémom pohonu všetkých kolies Super-All Wheel Control (S-AWC), ktorý slúži k regulovaniu hnacích a brzdných síl všetkých štyroch kolies, najmä rozdeľovaním krútiaceho momentu medzi ľavými a pravými kolesami vozidla. Systém S-AWC v modeli Eclipse Cross s pohonom 4WD využíva aktívnu kontrolu stáčania okolo zvislej osi vozidla, aktivovanú brzdovým pedálom. Vďaka tomu dokáže systém S-AWC presne vyhodnocovať pokyny od vodiča a chovanie vozidla pomocou informácií zo senzorov sústavy riadenia, rýchlosti stáčania vozidla, hnacieho momentu, brzdnej sily a rýchlosti otáčania kolies. Na základe spätnej väzby od senzorov rýchlosti stáčania potom S-AWC dodáva potrebný moment zatáčania príslušným komponentom sústavy tak, aby vozidlo čo najpresnejšie nasledovalo zámery vodiča pri otáčaní volantom. Systém S-AWC zabezpečuje presnejšie prechádzanie zákrutami, vyššiu jazdnú stabilitu v priamom smere či pri zmenách jazdného pruhu, rovnako tak ako lepšiu ovládateľnosť na klzkom povrchu.

V modeli Eclipse Cross je systém S-AWC navyše vybavený tromi jazdnými režimami: AUTO (pre optimálnu spotrebu paliva), SNOW (pre zasnežené cesty a iné klzké povrchy) a GRAVEL (pre náročnejší terén).

K ešte vyššej bezpečnosti Mitsubishi Eclipse Cross prispievajú nové funkcie, medzi ktoré okrem iného patrí:

Systém monitorovania a podpory udržiavania jazdného pruhu (LDW): Ďalší systém upozorňuje vodiča v prípade, že zaznamená nechcené vybočovanie vozidla z daného jazdného pruhu.

Systém sledovania mŕtvych uhlov (BSW) s asistentom zmeny jazdného pruhu (LDW) a systém monitorovania dopravnej situácie za vozidlom pri cúvaní (RCTA): V tomto prípade systém upozorní vodiča na iné vozidlá blížiace sa zozadu z jednej či druhej strany a pomáha mu pri prechádzaní medzi pruhmi alebo pri cúvaní.

Adaptívny tempomat (ACC): Štvrtý uvádzaný systém využíva milimetrový radar na sledovanie odstupu za vozidlom idúcim vpredu a pomáha spomaliť Eclipse Cross v súlade s rýchlosťou vpredu idúceho vozidla. Keď sa vozidlo vpredu rozbehne z miesta alebo zrýchli, stačí sa ľahko dotknúť akceleračného pedála alebo ovládača, aby vozidlo opäť zrovnalo rýchlosť jazdy.

Dĺžka záznamu: 00h 01m 48s
Formát: mp4
Veľkosť súboru: 32.95 MB