video

MITSUBISHI e-Yi CONCEPT (Šanghajský autosalón 2019)

16. 04. 2019 | Koncepty, e-Yi CONCEPT | MY20 | Produktové

Automobilka Mitsubishi Motors na šanghajskom autosalóne 2019 predstavuje v ázijskej premiére SUV budúcej generácie – koncepčné vozidlo MITSUBISHI e-Yi CONCEPT. Tento koncept je ukážkou technológií elektrifikácie a pohonu 4WD od MMC, dvoch silných kľúčových stránok automobilky Mitsubishi Motors, spoločne s vyspelými systémami na podporu riadenia (ADAS).

Plug-in hybridný elektromobil (PHEV) MITSUBISHI e-Yi Concept je poháňaný systémom Twin Motor od Mitsubishi Motors Corporation. Pod podlahou uprostred vozidla sa nachádza veľkokapacitná batéria sústavy pohonu. Hnacie ústrojenstvo Twin Motor podporuje zástavbu vysoko výkonných a účinných elektromotorov vpredu aj vzadu. Vďaka vynikajúcemu obostavaniu priestoru vznikol veľkorysý interiér pre tri rady sedadiel.

Medzi kľúčové vlastnosti MITSUBISHI e-Yi CONCEPT patrí dlhý dojazd typický pre plug-in hybridy poháňané elektrinou aj benzínom a vynikajúce prevádzkové schopnosti ako aj odolnosť dodávajúce vodičovi potrebnú istotu za akýchkoľvek klimatických podmienok a na každom povrchu. Vynikajúce obostavanie priestoru s tromi radmi sedadiel umožňuje najrôznejšie využitie, od prevozu vyššieho počtu osôb až po veľký náklad.

Pre plug-in hybridný pohon (PHEV) konceptu MITSUBISHI e-Yi CONCEPT bol navrhnutý benzínový motor s objemom 2,4 litra. V režime sériového hybridu plní spaľovací motor funkciu vysoko výkonného generátora energie, dosahujúceho vysoký stupeň rekuperácie, pričom veľký zdvihový objem a vynikajúca termodynamická účinnosť prispieva k tichšiemu chodu a nižšej spotrebe paliva. Okrem vyššej efektivity samotnej plug-in hybridnej sústavy potom koncepčný model využíva starostlivo odladené technológie pre zníženie spotreby paliva, ako je napr. Aktívne zatváranie lamiel pred chladičom na zníženie aerodynamického odporu.

Nový koncept využíva technológiu aktívnej kontroly stáčania vozidla okolo zvislej osi (AYC) pre optimálne rozdeľovanie hnacieho momentu medzi predné kolesá. Uvedené komponenty sa využívajú spoločne s integrovaným systémom pohonu všetkých kolies S-AWC od MMC, ktorý prináša zásadné zlepšenie dynamických schopností vozidla - akcelerácia, zatáčanie, brzdenie - komplexným riadením brzdnej sily na jednotlivých kolesách (systém ABS) a výkonu elektromotorov na prednej aj zadnej náprave (aktívne riadenie stability, systém ASC).

Koncept vykazuje dojazd čisto na elektrinu cez 70 km (podľa metodiky WLTP) a pri plne nabitej batérii a s plnou nádržou paliva ponúkne celkový dojazd vyše 700 km (WLTP). To znamená, že celá posádka si môže hladkú, suverénnu a tichú jazdu, typickú pre elektromobily, užívať na ešte dlhších trasách.

Dĺžka záznamu: 00h 01m 03s
Formát: mp4
Veľkosť súboru: 74.31 MB